Kiedy zacząć rehabilitację?
Telefon 733-333-814 E-mail kontakt@rehafix.com.pl

Kiedy zacząć rehabilitację?

2015-03-17

Kiedy zacząć rehabilitację po urazie, złamaniu czy operacji? Porady dotyczące podjęcia odpowiedniej decyzji co do rozpoczęcia zabiegów w gabinecie rehabilitacji.

Obserwując pacjentów we Wrocławiu oraz w Raciborzu, gdzie obecnie prowadzę gabinet, nasuwa mi się kolejne spostrzeżenie wynikające z pewnych przekonań ludzi żyjących w naszym kraju.

Wielu z nas towarzyszy głęboko zakorzenione przeświadczenie, że jeżeli odnieśliśmy jakiś uraz i nasz lekarz wpakował nas w gips na 6 tygodni to już nie ma sensu nic z tym robić i trzeba grzecznie czekać na zdjęcie gipsu.

Najczęściej po oswobodzeniu miejsca urazowego udajemy się na kontrolę i słyszmy, że rehabilitacja tu nie potrzebna albo Pan to sobie rozchodzi. Jeżeli już do skierowania na zabiegi dochodzi to są one oddalone o parę miesięcy, ponieważ na NFZ nie ma już miejsc. No cóż, cytując klasyka: "taki mamy klimat…" Na szczęście w Polsce istnieje solidny i starający się sektor o to aby dobrze wykonać swoją pracę i pomóc pacjentom. Tak, to gabinety prywatne.

 

Kiedy można zacząć rehabilitację, gdy odniesiemy jakiś uraz?

Wracając do tematu tego wywodu. Totalnie złe jest myślenie, że dzień po operacji, po założeniu gipsu czy jakiegokolwiek opatrunku nie można nic zrobić. W prawdzie istnieją sytuacje wyjątkowe, natomiast 85% przypadków naszych urazów spokojnie można zacząć powolny i porządny proces regenerowania tkanek.

Nie szukając daleko idących przykładów, podam jeden ogólny, otóż dlaczego nasi sportowcy wracają bardzo szybko po kontuzjach, operacjach do sportu i osiągają wyniki? Ktoś powie, bo mają kasę!! A ja powiem, bo mają otwartą głowę, otaczają się dobrze myślącymi ludźmi, a ich lekarze nie myślą tylko o sobie. Tak mają pieniądze, to sprawa oczywista. Natomiast nie jest to sprawa kluczowa. Dzisiaj za ćwiczenia, fizykoterapię za 10 zabiegów zapłacisz w zależności od rejonu naszego kraju od 6-20 zł za zabieg. Jeżeli jest to wynik wypadku komunikacyjnego to pieniądze odzyskasz od sprawcy z OC, tak samo jak posiadasz dodatkowe ubezpieczenie.

Pamiętajmy, że powinniśmy nasze zdrowie stawiać na pierwszym miejscu. To dzięki niemu możemy iść do pracy, zarobić pieniądze, pojechać na wakacje, mieć potomstwo i żyć pełnią życia. Przestój mięśni w opatrunku powoduje bardzo szybkie wyłączenie ich z działania. Powoduje to spadek siły i wytrzymałości, a idzie za tym utrata funkcji.

Żeby odbudować siłę mięśniową po unieruchomieniu 2 tygodniowym potrzeba kolejnych 6 tygodni. Popatrzmy jak dużo tracimy czasu i energii na powrót do zdrowia. Gdybyśmy zaczęli rehabilitację przez proste zabiegi i ćwiczenia w parę dni od urazu to powrót do sprawności byłby bardzo przyśpieszony, a po zdjęciu opatrunku różnica w wyglądzie i sile mięśniowej byłaby nie wielka.

Ciężko być obiektywnym i chwalić terapeutów czy gabinety rehabilitacji, które starają się pomóc w naprawieniu problemu, jak jest on dawno "przeterminowany" i trzeba o wiele więcej czasu na skuteczną rehabilitację. Gdzie leży wina?? Nie mi to oceniać, ale w głębi duszy wiemy…

 

Reasumując, jeżeli Ty czy ktoś z Twoich bliskich macie problem z tym kiedy zacząć wracać do zdrowia po urazie to podpowiem: jak najszybciej! 


« powrót


Strona wykorzystuje pliki cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej X