Hirudoterapia (terapia pijawką lekarską)
Telefon 733-333-814 E-mail kontakt@rehafix.com.pl

Hirudoterapia (terapia pijawką lekarską)

HIRUDOTERAPIA to metoda leczenia schorzeń za pomocą pijawki lekarskiej. 

Pijawki dostarczane są ze specjalnego laboratorium, w którym są produkowane w warunkach sterylnych i kontrolowanych. Pijawki, które przyjeżdżają z laboratorium są przechowywane w odpowiednich warunkach. 

 

Podczas zabiegu, pijawka jest zastosowana RAZ później zostaje zabita oraz oddana do utylizacji.

 

Zabeig trwa od 20 minut do nawet 2 godzin. To pijawka decyduje ile krwi wypije i jak długo będzie na pacjencie. Czekamy, aż sama odpadnie od pacjenta. 

 

Istnieje bardzo wiele zastosowań pijawki lekarskiej. Tutaj wymieniam tylko główne grupy oraz schorzenia.

pijawka lekarska w gabinecie rehafix w Raciborzuhirudoterapia pijawka lekarska racibórz

WSKAZANIA:


1. Choroby naczyniowe ( np. żylaki, zastój limfatyczny, owrzodzenia troficzne i inne..)

2. Choroby układu ruchu ( np. zwyrodnienia stawów i kości, zapalenia stawów, krwiaki pourazowe, przykurcze i inne..)

3. Choroby neurologiczne (np. niedowłady i zespoły uciskowe nerwów obwodowych, neuralgia neru twarzowego i trójdzielnego i inne....)

4. Choroby ginekologiczne (np. policystyczność jajników, bezpłodność, zapalenia gruczołu piersiowego, zespół bolesnego miesiączkowania, fibro mięśniaki i fibro gruczolaki macicy i inne....)

5. Choroby przewodu pokarmowego

6. Choroby dermatologiczne (np. łuszczyca, blizny skórne nie keloidowe, łuszczyca, i inne...)

7. Chirurgia i chirurgia plastyczna 

PRZECIWWSKAZNIA

Hemofilia i antykoagulanty bezwzględne (  Acenokumarol, Marcumar, Warfaryna,Heparyna i heparynoidy ) 

Anemia - ( wartość hemoglobiny niższa niż 10 mg%  )

Stan po krwawieniu z górnego odcinka przewodu pokarmowego 

Ostre stany infekcyjne 

Ciężkie stadia chorób wewnętrznych i immunosupresja ( marskość wątroby, HIV, immunosupresja w chemoterapii, dializy ,ciężka niewydolność nerek, zapalenie płuc )

Ciężka alergia 

Ciąża 

Zaburzenia w gojeniu się ran (np. miażdżycowe krytyczne niedokrwienie kończyn) 
 
Blizny keloidowe 

Skazy krwotoczne 

Dzieci  

Zakrzepica żył głębokich 

Zespół stopy cukrzycowej z objawową martwicą tkanek 

Schorzenia grzybicze skóry 

Nowotwory skóry 

Głębokie  ubytki skóry , owrzodzenia i odleżyny 

Pęcherzyce o podłożu autoimmunologicznym 

Zmiany na skórze wynikające z chorób wewnętrznych 

 

 

 

REGULAMIN DLA PACJENTÓW, KORZYSTAJĄCYCH Z ZABIEGÓW HIRUDOTERAPII

1. Przy pierwszej wizycie pacjent jest zobowiązany do udzielenia wszelkiej informacji dotyczącej stanu zdrowia, przebiegu choroby oraz środków farmakologicznych, stosowanych w chwili obecnej.

2. Dzień przed wykonywaniem zabiegu, w dniu wykonywania zabiegu oraz dniu następnym nie wolno przyjmować środków na rozrzedzanie krwi, antybiotyków, hormonów, akardu, polakardu i aspiryny.

3. Opatrunek zmieniamy następnego dnia po przystawieniu pijawek w godzinach popołudniowych.

4. W dniu zabiegu oraz w dniu następnym miejsca przystawienia pijawek nie wolno moczyć. 5. Miejsca przystawiania pijawek nie wolno smarować płynem dezynfekującym (spirytus, woda utleniona, rivanol).

6. W dniu zabiegu oraz w dniu następnym nie wolno spożywać alkoholu.

7. W dniu zabiegu nie wolno wykonywać prac domowych oraz fizycznych. Po powrocie pacjenta do domu przez większość czasu zalecaną pozycją jest pozycja leżąca lub siedząca. Następny dzień ma być dniem wolnym.

8. Po zabiegu hirudoterapii należy spożyć 1,5-2 litry wody mineralnej.

9. Miejscową reakcją organizmu na przystawienie pijawki mogą być następujące objawy: zaczerwienienie, swędzenie, obrzęk, wylew, zgrubienie. Są to normalne objawy, które wskazują na prawidłowy przebieg kuracji. W przypadku silnego swędzenia lub alergii można spożyć doustnie wapno musujące lub inny środek antyhistaminowy (podany przez specjalistę), miejscowo zastosować okład z octem naturalnym (jabłkowy, winogronowy).

10. Normalną reakcją ze strony organizmu może być słabość, senność, podwyższona temperatura, dreszcze, odczucie zimna.

11. Powrót pacjenta po zabiegu hirudoterapii ma się odbywać w obecności osoby towarzyszącej środkiem lokomocji, wykluczając pociąg, rower i środki komunikacji miejskiej.

12. Przy przystawieniu pijawek na kończynach dolnych pozycją dla pacjenta jest pozycja leżąca, przy której nogi znajdują się powyżej poziomu serca.

13. Czas krwawienia po zabiegu hirudoterapii stanowi od 6 do 12 godzin, przy czym z jednej ranki może się wydostać od 50 do 60 ml krwi.

14. Przy wydłużonym krwawieniu należy nałożyć dodatkowy opatrunek z ligniny lub podpaski higienicznej, a najbliższy wolny od opatrunku obszar ciała obłożyć kostkami lodu. 15. Przy uporczywym krwawieniu zastosować środki do tamowania krwi, zgodnie z zaleceniami hirudoterapeuty (pasta do tamowania krwi, witamina K, gąbka hemostatyczna). 16. W trakcie wykonywania sesji hirudoterapii nie wolno się opalać i korzystać z solarium. 17. W planowanym dniu zabiegu nie stosować perfum i środków do pielęgnacji ciała.

18. Rezygnacja ze środków aktualnie stosowanych jako terapia lecznicza ma się odbywać po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Terapia pijawkami nie zawsze daje oczekiwane skutki oraz nie może gwarantować całkowitego wyzdrowienia pacjenta. Kryteria oceny terapii polegają na porównaniu wyników badań specjalistycznych.

 

Pijawka w gabinecie REHAFIX jest wykorzystywana tylko jeden raz i nie jest poddawana recyklingowi!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej X